Jeśli chcesz zostać taksówkarzem musisz wiedzieć, że uzyskanie licencji, bez której niemożliwe jest licencjonowane przewożenie ludzi, wcale nie jest takie proste i często trzeba czekać na nią nawet latami.
Istnieje ustawa regulująca kwestie związane z uzyskiwaniem licencji i zezwoleń przewozowych i wynika z niej jednoznacznie, iż przedsiębiorca, który zamierza zarabiać na przewozach osób, musi mieć tę licencję bez znaczenia, czy ma zamiar wozić ludzi autem osobowym czy autokarem (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 204, poz. 2088 ze zm.). Wydawana jest ona nie na stałe, lecz na jakiś czas i nie można jej odstąpić komukolwiek innemu, chociaż od tej zasady istnieją wyjątki dotyczące przede wszystkim spadkobierców. Niemniej jednak przedsiębiorca przejmujący licencjonowaną działalność transportową musi spełniać wymogi niezbędne do jej rozpoczęcia.
Wszystko to brzmi dosyć skomplikowanie i czasochłonnie, niemniej jednak spójrzmy dookoła: taksówki Kraków wyjeżdżają na ulice w wielkich ilościach. A zatem jest możliwe uzyskanie licencji. Zawód taksówkarza jest zawodem przyjemnym. Nie musimy wstawać na ósmą godzinę i spieszyć się z obawy, że szef będzie zły za pięciominutowe spóźnienie i czekać z zegarkiem w ręku do godziny 16 czy 17 kiedy to będziemy mogli wreszcie iść do domu. Poza tym mamy ciągły kontakt z bardzo różnymi ludźmi. Warto więc starać się o licencję.