W przypadku małych firm
Osoby prowadzące małe firmy na własny rachunek, w formie indywidualnej działalności gospodarczej, mają kilka sposobów, w jakie mogą rozliczać się z fiskusem. Jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie podatek dochodowy (VAT jest podatkiem bardziej skomplikowanym i warto mu poświęcić zupełnie oddzielny artykuł), to mamy następujące opcje:
- karta podatkowa, która stanowi formę stałego ryczałtu, płaconego niezależnie od dochodów i kosztów. Niestety ustawodawca ograniczył możliwość stosowania takiej formy rozliczeń wyłącznie do przedsiębiorców bardzo drobnych, prowadzących na ogół rzemieślniczą działalność – krawcowe, szewcy itp.
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – jest to forma opodatkowania, w której płaci się nieco niższą stawkę podatku (jak bardzo to zależy od konkretnej branży), ale bez prawa do pomniejszenia dochodu o koszta uzyskania przychodu. Opłaca się to w branżach, gdzie prawie nie ma kosztów, np. przy usługach doradczych, informatycznych.
- zasady tzw. ogólne, czyli opodatkowanie wg normalnych zasad, prowadząc książkę przychodów i rozchodów.
Nie znając się na tym, najłatwiej zlecić komuś tę księgowość w Warszawie.
W przypadku dużych firm
Duże firmy i organizacje pozarządowe (fundacje, stowarzyszenia) mają nieco inne warunki. Muszą prowadzić tzw. pełną rachunkowość czyli księgi rachunkowe. Niestety, jest to bardzo skomplikowana rzecz – należy utworzyć plan kont, a potem dokonywać na nich różnych skomplikowanych operacji księgowych, które będą uwzględniać przepływy finansowe, jak również przepływy dokumentów. Właściwie nie ma innego wyjścia, niż znaleźć biuro rachunkowe Warszawa, gdzie profesjonaliści poprowadzą tę księgowość za nas. O ile w przypadku KPiR można jeszcze próbować robić coś samemu, to księgi są niestety na tyle skomplikowane, że właściwie tylko profesjonalista może je poprawnie prowadzić.