Sery pleśniowe i dojrzewające od stuleci stanowią element zrównoważonej diety i jednocześnie smakołyk i dekorację. Szczególne miejsce zajmuje tu ser pleśniowy, ser dojrzewający Reverend. Tradycja tego sera brie sięga starożytności. Ta rzymska tradycja przetrwała średniowiecze w klasztorach południa Francji. Mnisi uczyli rolników, w jaki sposób dbać o zdrowie zwierząt i utrzymywać mleko w odpowiedniej czystości. Pokazywali także jak poddawać sery dojrzewaniu i obróbce. Reverend – co znaczy po polsku wielebny – na każdym opakowaniu sera pleśniowego widnieje oblicze sympatycznego mnicha serwującego sery.
Sery dojrzewające, wina i pieczywo są według określenia pisarza, mnicha i humanisty Rabelais Święta Trójca francuskiej kuchni. Niektóre z nich najlepiej podawać także z owocami; jak pisał: „Nic nie może się równać z Panem Serem i Panną Gruszką”.
Brie, który jest najbardziej cenionym serem miękkim z porostem białej pleśni jest produkowany z mleka krowiego. Podobnie jak Camembert. Ser ten zawiera wszelkie walory zwykłe dla klasycznego francuskiego czyli: smak, aromat, aksamitną skórkę, zwarty miąższ. Najlepszy jest dojrzały. Brie dobrze smakuje z chlebem, z owocami (jabłkami czy gruszkami), orzechami włoskimi, winem lub z kieliszkiem szampana.