Gaz jest wykorzystywany do ogrzewania mieszkań, prywatnych budynków gospodarczych, przemysłowych ciągów technologicznych. Równie dobrze sprawdza się również w ciepłowniach małych osiedli mieszkaniowych, w średnich i małych firmach, przy ogrzewaniu kościołów, czy w ogrodnictwie gdzie instalacje i kotły przystosowane są do ogrzewania gazowego. Jest to produkt stosunkowo tani w porównaniu z innymi środkami z których otrzymujemy energię i prowadzimy ogrzewanie budynków.
Często występuje w sąsiedztwie ropy naftowej. Jego wydobycie znane jest już od dziesiątek lat, instalacje mają stosunkowo łatwą obsługę. Wystarczy zaopatrzyć się w butlę z gazem i podłączyć do piecyka. Można również kupić butle gazowe, które można później napełniać.
Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem ogrzewania gazowego w swoim domu prefabrykowanym. Problemem był jednak dla mnie wybór odpowiednich grzejników. Zupełnie się na tym nie znałem, więc zacząłem szperać po sieci i czytać odnośnie rodzajów grzejników. Za wiele w sumie się nie dowiedziałem, dlatego zdecydowałem się na rady specjalistów. Grzejniki to nie prosty wybór, więc w tym przypadku rada fachowca była niezbędna.
Wszystko zostało już zainstalowane, więc ogrzewanie gazowe działa na całego. Cieszę się, że sam mogę decydować kiedy i ile grzać. Zaczęły się już zimne dni, mimo, że mamy jeszcze lato, a ja już mogę podgrzewać sobie mieszkanie. Jest to niesamowity komfort.
Dobra i tanie ogrzewanie oraz wentylacja pomieszczeń
Każdy z nas wie, jak ważnym zagadnieniem w zimie jest ogrzewanie i dobra wentylacja pomieszczeń. Zbyt wysoka temperatura wysusza powietrze, brak natomiast instalacji wentylacyjnej w łazience, czy to grawitacyjnej, czy też wymuszanej przez wentylatory, powoduje osadzanie się pary, co w rezultacie prowadzi od powstawania grzyba na ścianach. Z drugiej strony niedostateczne ogrzewanie to brak komfortu oraz wyziębianie się murów, co w najgorszym przypadku, podczas ostrej zimy, może doprowadzić do poważnych awarii – np. pęknięcia rur. Z uwagi na koszty, możemy dobrać indywidualnie do naszych potrzeb odpowiedni sposób na ogrzewanie naszego budynku, a jest ich cała gama – począwszy od tradycyjnych systemów centralnego ogrzewania, zasilanych paliwem stałym, olejem, gazem, a skończywszy na nowoczesnych systemach pomp ciepła czy nadmuchów ciepłego powietrza przez wentylatory.
Wiadomo, że nie tylko piec, tudzież instalacja grzewcza jest odpowiedzialna za utrzymanie odpowiedniej temperatury w domu. Składają się na to takie czynniki jak ocieplenie dachu, ścian, szczelne okna, ale i odpowiednia wentylacja. W układach klimatyzacji lub wentylacji wymuszonej w nowoczesnych budynkach, w tym także w domach jednorodzinnych, stosuje się rekuperacje ciepła w celu zminimalizowania zużycia energii na ogrzewanie oraz dobowej stabilizacji temperatury wnętrz. Wykorzystane w ten sposób ciepłe powietrze lub woda (na odpływach do kanalizacji) przepompowane przez wentylatory, oddają energie do układu, w którym ogrzewane jest świeże powietrze lub czysta woda.
Najprostszym rozwiązaniem jest wymiennik krzyżowy, w którym przewody wywiewne i nawiewne spotykają się bezpośrednio. W bardziej zaawansowanych układach, w których wentylacja pomieszczeń połączona jest z klimatyzacją, energia odzyskiwana jest z powietrza przez wymienniki ciepła w postaci paneli sufitowych. Stosowane są też układy buforujące i przechowujące energie cieplną. Mimo, iż świadomość i wiedza odnośnie upływu energii cieplnej przez kratki wentylacyjne czy też razem ze spalinami przez komin, jest znana od lat, dopiero dzisiaj zastanawiamy się, w jaki sposób ją odzyskać, minimalizując koszty ogrzewania budynków. Dzięki temu z jednej strony trzymamy nasz portfel w ryzach, z drugiej natomiast przyczyniamy się od optymalnego wykorzystania energii oszczędzając środowisko, prąd, całe nasze otoczenie.
Poniżej polecamy Państwu firmę, która ma dobre opinie w Szczecinie i instaluje tanie pompy ciepła i rekuperatory: